MULTILEVEL MARKETING

Asi to znáte – napíše vám úplně cizí člověk, že máte krásný profil a vypadáte jako zajímavá osoba. Přijde chvála na fotky a věta “Zdáš se mi jako inspirativní a kreativní člověk, nepřemýšlel/a jsi, že bys mohl/a Instagramem vydělávat? Byla by škoda, kdyby ne!”. A už je to jasné. Ne, opravdu se nejedná o žádnou spolupráci, ale o klasický multilevel marketing.

Pro ty z vás, kteří pojem multilevel marketing (známý také jako MLM) neznají: jedná se o systém prodeje výrobků, ale i služeb. Funguje to tak, že se vám ozve člověk, který pro danou společnost už “pracuje” s nabídkou, že byste se mohli přidat k němu do týmu. Ve chvíli, kdy to uděláte, se stáváte součástí jakéhosi schématu a už je i na vás nábor dalších lidí do vašeho “týmu” a propagace různých produktů od firmy, pod kterou vás dotyčný naverboval. Vzájemně na ostatních můžete vydělávat, ale realita je jiná, než jak jí jednotlivé společnosti malují.

Je rozdíl, mezi MLM a pyramidovým schématem. Tím se často společnosti ohánějí a tvrdí, že s multilevelem nemají nic společného. Nechte mě to uvést na pravou míru. Pyramidové schéma je zaměřené na prodej produktů, multilevel marketing ale také na nábor dalších lidí, kteří se rozhodnou pro společnosti “pracovat”. Ve výsledku je to tedy hodně podobné. Na různých webech, kteří se MLM zastávají, najdete jak vše, co uvedu v tomhle článku, není pravda. Nechám ale na vás, ať si uděláte vlastní názor. Myslím, že použití selského rozumu však stačí k tomu, aby si člověk uvědomil, o co vlastně jde.

Jak poznat, že se jedná o MLM?

Začnu úplně tou nejzásadnější věcí, a to sice jak poznat, že nabízená spolupráce je ve skutečnosti jenom další pyramida?

Snad každý, kdo má Instagram, se s tímto “verbováním” už setkal. Jak bylo řečeno v úvodu, přijde vám milá zpráva o tom, že máte krásný profil. Následuje chvála na vše, co děláte a nabídka přivýdělku pro studenty, maminky na mateřské nebo pro každého, kdo chce být finančně nezávislý a pánem svého času. Kromě těchto úžasných výhod slibují také cestování, práci odkudkoliv a stabilní, pasivní příjem. Pro člověka, který studuje, nemá práci či je zkrátka v tíživé finanční situaci, se to může zdát jako skvělá příležitost. Ale prosím, nenechte se zmást, protože tak pohádkové to není.

Výhody MLM

Z marketingového hlediska je multilevel marketing pro společnosti skvělý. Lidé dělají firmě reklamu zadarmo, propagují a prodávají produkty a nabírají další a další lidi, kteří dělají totéž. Peníze, které jsou jim vypláceny za odměnu, jsou ve skutečnosti jenom přeplatky od lidí, kteří si produkty koupí. Pojďme si uvést jednoduchý příklad: firma nakoupí mýdla za 100 Kč. Skrz partnery je uvádí na trh pod cenou 220 Kč. Partneři prodávají tato mýdla a firma má z každého kusu profit 120 Kč. Z toho profitu odebere určité procento, které vyplácí partnerům jako “odměnu” za zprostředkování prodeje. Má z toho tedy výdělek, prodej a reklamu – to vše vlastně zadarmo.

Proč s MLM nezačínat?

Ale proč to nezkusit? Vždyť každý může mít tolik peněz, kolik chce, nepotřebuji žádné zkušenosti a vše se můžu naučit za běhu. Navíc, mohu pracovat z domu a dostávat super benefity, jako služební auto nebo parádní dovolenou! ALE. Je tady jedno velké ale.

V MLM jste placeni za to, že uzavíráte smlouvy s dalšími klienty nebo prodáváte produkty. A když neprodáváte, nemáte nic. Jste nuceni se ztotožnit se vším, co firma dělá a pak jí také v tom nejlepším světle i propagovat za vidinou dalších prodejů. To nevadí, že ta řasenka nedělá tak krásné řasy, jako slibuje, potřebujeme jí prodat co nejvíce lidem, ať si vyděláme peníze. Nikdo vám nezaplatí čas, který do tohohle “podnikání” vložíte, firmu budou zajímat jen čísla. Kolika lidem jste co prodali a kolik lidí jste zvládli naverbovat pod sebe? To je oč tu běží.

Kromě základního kapitálu, který musíte investovat při vstupu mezi ostatní MLM “podnikatele” musíte občas podepisovat i různé smlouvy a prohlášení. Dejte si na to, prosím, pozor. Nikdy nevíte, kdy se to může obrátit proti vám (třeba když budete chtít z MLM odejít). Tenhle styl “podnikání” vám ale opravdu nezajistí drahé dovolené, velký pasivní příjem a plnění si snů v podobách luxusních aut. Pokud se vám však podaří naverbovat minimálně desítky lidí a prodáte stovky produktů měsíčně, věřím, že se na provizích dají vydělat hezké peníze. Otázku, kterou si musí položit každý z vás je, zda to za to stojí. Zda zvládnete propagovat a nutit lidem produkty za vidinou vlastního zisku. Protože jestli ne, multilevel pro vás nemá smysl.

Moje zkušenost

Nebudu zapírat, po několika odmítáních jsem taky chtěla zjistit, jak to teda vlastně funguje a kde je pravda o tomhle “byznysu”. Zaregistrovala jsem se tedy jako partner společnosti LR Health and Beauty, údajně velmi kvalitní německé firmy, která prodává produkty, jenž doslova léčí. Léčí akné, dávají dohromady vlasy, bělí zuby a dokonce existuje sprej první pomoci, který vyřeší úplně všechno. Nebudu lhát, byla jsem zvědavá, zda je to všechno pravda a rozhodla jsem se nějaké produkty vyzkoušet. Abych ale nemusela platit šílené sumy za produkty, které neznám, využila jsem registrace a 30% slevy, kterou jsem následně ihned uplatnila při objednání prvního, “uvítacího” balíčku. Za pár dní mi produkty přišly, krásně zabalené a já byla zvědavá, zda je to opravdu zázrak, nebo jen marketingový tah. Musím říct, že produkty jsou na pleti velmi příjemné (konkrétně krém a maska na obličej), hezky voní a pleť je po nich krásně svěží. Super, funguje. Ale stejně tak funguje i maska nebo krém z DM za 120 Kč. Výsledkem tedy je – ano, produkty jsou fajn, ale mohu si koupit podobné produkty od jiné značky a neutratím za nákup polovinu výplaty:)

MLM společnosti

Snad nejznámější společností je firma LR, Avon, Oriflame nebo Essens. Možná se ale také setkáte se společnostmi jako Mladí a úspěšní nebo různými forex trading firmami (na ty si dejte zvláště pozor!).

Buďte prosím opatrní v tom, komu co věříte a kam investujete své peníze. Nechci vás odrazovat od toho, aby jste to zkusili – můj názor se s tímhle jenom vůbec neshoduje. Dejte mi do komentářů vědět, zda i vy máte také nějakou zkušenost s MLM a já se na vás budu těšit u dalšího článku.

Mějte se krásně,

You may also like

39 komentářů

 1. Ahoj, zrovna před pár dny jsme se s kamarádkou o tomhle bavily. Přišla jí přes IG nabídka a po krátké konverzaci se slečnou o formě téhle “spolupráce” od toho dala ruce pryč. Mně přišla podobná nabídka přes IG včera a už jsem věděla, že na ni ani nechci odpovídat. Věřím, že si tím někdo dokáže vydělat slušné peníze, ale pro mě tohle z mnoha důvodů rozhodně není. Hned jsem kamarádce tenhle tvůj článek poslala, krásně v něm celé téma shrnuješ. Mám moc ráda články, kde se dozvím něco nového a hodnotného. Skvělá práce! 🙂

  1. Jé, moc děkuju za komentář! Setkávám se s tím poslední dobou častěji a častěji a věřím, že nejsem sama. Snad se kamarádce článek také líbil:)

 2. Také mi na IG chodí podobné zprávy, už je ani nedočítám do konce a vůbec na ně nereaguju. Jsem ráda, že se MLM vyhýbám, pro mě by to opravdu nebylo. Mám jen menší zkušenost s pyramidovým schématem v oblasti finančního poradenství, naštěstí jsem byla jen na úvodní schůzce a přednášce a nikdy více jsem se tam neukázala 😉 Věřím tomu, že někomu tyto schémata a způsob výdělku může vyhovovat, ale podle mě na to ten člověk musí mít žaludek a povahu, já osobně se ale těmto lidem snažím vyhýbat i v osobním životě 🙂

 3. Ach, jak já tohle nesnáším! Nabídky tohoto typu mi chodí pořád a upřímně, už na to ani nereaguji. Nesnáším, když musím někomu něco vnucovat a jako introvert jsem na něco takového ten nejméně vhodný člověk…
  Vlastně se divím, že to někdo dělá, nevěřím, že z toho někdo může něco mít, všechny to spíše otravuje 😀

  1. Taky mi přijde, že to spíš lidi otravuje, ale tak vše má své kupce a věřím, že v tomhle “podnikání” jsou lidi i úspěšní. Slovo podnikání píšu v uvozovkách schválně, nemám ráda, když si o sobě každá holka, co se do MLM zaregistruje říká, jaká je to business woman 😀

 4. Děkuju moc za tenhle článek! Pár takových nabídek mi taky přišlo a vždycky mě zajímalo, jak to teda vlastně je. Zároveň mám v okolí i jednu holčinu, která právě pro LR pracuje a pořád sdílí tohle a tamto.. osobně mě to dost irituje. 😀 Vnucování se a fejkový komplimenty ze srdce nesnáším, takže se držím od takových věcí co nejdál to jde.

 5. Skvělý a užitečný článek! S tímto jsem se nejednou setkala a bohužel mám často problém rozeznat, zda to není třeba podvod. Jsem v tomto dost paranoidní. 😀

  1. To se ti vůbec nedivím! V dnešní době internetu existuje takových podvodů, že si musí dávat člověk pozor fakt na vše 😀

 6. Tohle znám, také mi přišli nabídky. Teď nově se to týkalo od firmy Oriflame (Mladí a úspěšní). Nepřijala jsem to. Zúčastnila jsem se videohovoru, abych získala více informací, ale vůbec mě to nezaujalo. Není to něco, co bych chtěla dělat, co by mě bavilo. Není vůbec špatné, když někdo něco takového dělá, ale upřímně… mě by to nebavilo. Neustále někoho obhánět, psát mu to stejné, co všem ostatním a vnucovat prodeje produktů. Ne, na tohle fakt nejsem 🙂 A děkuji za článek, je hodně přínosný! 🙂

 7. Snažilo se mne naverbovat kvantum lidí.. šla jsem jednou na jeden zoom call ale po něm mě to přešlo. Odolala jsem a nešla bych do něčeho takového. Článek jsi napsala skvěle!

  1. Aaa to mě moc těší! Ty nabídky jsou všude, to je šílený. Už jsem přemýšlela, že si snad do bia napíšu, ať mi s tímhle vůbec nezkouší psát!:DD

 8. Příjemný článek plný zajímavých informací. 😉 Pyramidový systém znám z minulosti díky nabídkám zaměstnání od českého úřadu práce. Po odmítnutí podepsání smlouvy (kterou jsme si nesměli přečíst) s jednou firmou nabízející zázračně hrnce, jsem byl dokonce vyškrtnut z evidence. 😅 Každopádně o MLM jsem do této chvíle nic nevěděl a zatím mě ani nikdo s žádnou podobnou nabídkou neoslovil. Většinou mi píší jen fake profily s nabídkou erotických služeb. 🤣

  1. Děkuju za komentář! Nemohli jste si přečíst smlouvu? No tak to je šílený 😀 Zázračné hrnce vlastně znám taky!:D No koukám, že nabídek je spousta :DD

 9. Já MLM úplně nesnáším, také nejsem ten typ člověka, který by někomu druhému dokázal něco nabízet či vnucovat. Pár nabídek jsem už taky měla, ale nikdy jsem do toho nešla 🙂

  WantBeFitM

 10. Každý den mi píšou slečny, ať se k nim připojím. Většinou jde právě o LR. Nejvíce se mi “líbí” jakým stylem píší – “máš nádherný profil, vypadáš sympaticky”, přitom mě ani nesledují.. Už je to otravné a jenom z toho důvodu bych do toho nešla, přitom výroby nemusí být špatné, jak píšeš.. 🙂

  1. Moje kamarádka na větu “Zaujal mě tvůj profil” odepisuje “A co přesně tě na něm zaujalo?” 😀 Většinou už se odpovědi nedočká 🙁

 11. booože ani nevrav za posledné obdobie je to až otrava koľko takýchto správ na instagrame chodí..a presne ako píšeš je to to isté čo kedysi avon, oriflame alebo mary kay..skvelý článok, určite si veľa dievčatám otvorila oči a vysvetlila vlastne o čo go 🙂

  1. viď!:D já si teď dělám takový malý průzkum a on opravdu není skoro žádný den, kdy by mi to nepřišlo :DD Děkuju za komentář!:)

 12. Fajn článek! S MLM mám zkušenosti ještě z doby před IG. Jednalo se o kosmetiku a potravinové doplňky, což je pro MLM asi nejlepší – nízké vstupní náklady, není nutný živnostňák ani kvalifikace, nehrozí sankce za rušení smluv. Pro člověka, co chce začít podnikat a neví s čím, může být vhodně zvolená MLM firma dobrou volbou.

  Během studia to byl fajn přivýdělek, práce mě bavila, měla jsem na produkty slevy, které využívala celá rodina, a firma navíc pořádala množství školení a kurzů, které byly pro členy zdarma, takže jsem se i dost naučila, jak o kosmetice nebo fungování lidského těla, tak i o marketingu a prodeji.

  Úplně jsem se ale nesžila s produkty, které jsme nabízeli, a nevyhovoval mi pokrytecký přístup, že “naše produkty jsou nejlepší a vše ostatní je třeba vyházet”. Časem jsem proto s prodejem i registracemi přestala, zkušenosti ale určitě převládly pozitivní. Instagramovým nabídkám bych však nevěřila ani nos mezi očima. Práci je třeba vybírat kriticky a s rozmyslem. 🙂

  1. To je zajímavé, pokud to bylo fajn tak je to určitě dobrá zkušenost, zvláště pokud tě nenaverboval cizí člověk přes IG za vidinou peněz. Navíc pokud jsi produkty používala nejen ty, ale celá rodina, tak se určitě vyplatí do toho jít. Spousta společností mi ale přijde přesně taková, jak píšeš. “Naše produkty jsou nejlepší”. A když vím, že produkty za mnohem méně peněz se stejným účinkem mohu mít z obyčejné drogerie, je mi proti srsti to nutit za každou cenu ostatním:) Díky za komentář!

 13. Skvělý článek! Já se taky jednou nechala zlákat na MLM, konkrétně Amway… Zaregistrovala jsem se, udělala první objednávku, ale pak mi došlo, že toto nechci 😀

 14. Já jsem úplně na prášky, když takových nabídek mám každý den minimálně dvě. Dříve jsem na ně odpovídala s omluvou, že to není nic pro mě. Popravdě jsem na to dostala trochu alergii a několik lidí jsem si musela oddělat ze sledování, opravdu mě to štvalo – koukat na stories a třeba 5x za sebou MLM typu LR, MaU atd. Momentálně jsem se setkala už jen se zprávou: “Ahoj,nemáš zájem o spolupráci?”, kdy já se jedním sloem zeptám: “MLM?” no a odpověď už nedojde nikdy.

  1. Jo, mám to stejně, odepisuju tímhle stylem, ale jen, když mám náladu 😀 Jinak to automaticky odstraňuju 😀

 15. Taky mi už párkrát napsal úplně cizí člověk, že si můžu snadno vydělat z domu a fb je toho plný. Jen nad tím krčím rameny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *