HOW TO BECOME AN INFLUENCER

Pokud se pohybujete na Instagramu, určitě jste to zaznamenali. Jiný algoritmus, menší dosahy, nižší interakce a úbytek like a followers. Je obecně známo, že Instagram (i jiné platformy) časem mění svůj algoritmus za účelem zlepšení chodu aplikace. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného. Ale víte, co to vlastně Instagram je? Ano. Aplikace. Naprogramovaná aplikace, která vyhodnocuje akce jejích uživatelů a podle nich reaguje. Jednoduché, že? A tak proč se nám poslední dobou nic nedaří?

V jednom z mých minulých článků jsem psala o multilevel marketingu. Určitě se vám také stalo, že vám v žádostech o zprávu přistál text podobný tomuto: “Zdáš se mi jako inspirativní a kreativní člověk, nepřemýšlel/a jsi, že bys mohl/a Instagramem vydělávat? Byla by škoda, kdyby ne!” To byla jedna kapitola, která (alespoň u mě) už naštěstí pominula. Na scénu se ale dostal další trend. Vlastně dva. Je vám povědomé toto: “Ahoj, chceš se zapojit do follow akce, nárůst sledujících v řadách stovek až tisíců a budeš mít možnost dělat spolupráce”, nebo toto: “Připoj se do like skupiny a zvyšuj dosahy svého profilu”? Protože jsem skoro přesvědčená, že ano.

O co jde?

Tady je snad i ten multilevel tou lepší variantou 😀 V prvním případě, tzv. “follow akcí” jde o to, že všichni účastníci musí (povinně!) sledovat adminy a poté v určitém časovém horizontu i sledovat profily, které daný “profil pro akci” sledují. V praxi to vypadá tak, že naklikáte během týdne třeba 2000 follow lidem, kteří vás nemusí zajímat ani bavit a oni vám to sledování oplatí. Potom máte na profilu větší číslo sledujících a bohužel si spousta lidí myslí, že jim to otevře dveře k influencerství. Ale o tom později.

Druhou variantou jsou tzv. “like skupiny“. Jedná se o uzamčené profily, které lidé označují na svých fotografiích a skrze toto označení dostávají like na příspěvky od všech ostatních účastníků. Admini (které je samozřejmě povinné sledovat) slibují, že se vám zvýší dosahy a budete mít (opět) otevřenou cestu do světa influencerství. Kromě like si také tito lidé navzájem komentují příspěvky a mají pocit, že tím opravdu pomáhají růstu svého profilu.

Jak to je doopravdy?

Chtěla bych říct, že ačkoliv nejsem žádný expert, informace si aktivně vyhledávám a o téma sociální sítě se zajímám nejen proto, že je to mojí prací, ale také koníčkem. Ano, Instagram už dnes nehledí na počet followers. Důležitý je dosah a to především ten organický, tedy neplacený. Kolik lidí si vás vyhledává, zobrazuje si váš profil, kliká na příspěvky a dívá se na stories? To jsou statistiky, které skutečně pomáhají vašemu profilu růst. A co se stane, když během týdne začnete sledovat velké množství lidí, kteří vám sledování vrátí a nebo si navzájem likujete příspěvky s další větší skupinou lidí? Instagram to pozná. A jsme opět na začátku. Je to aplikace, která reaguje na základě akcí každého uživatele. Příspěvky i celý profil hodí do pozadí pokud uvidí, že interaguje pouze se svojí skupinou sledujících. Takže je to celé právě naopak – tyhle “akce” ani profily vám v růstu nepomohou, ale uškodí.

A jak je to s těmi spoluprácemi?

Většina lidí zapojených v těchto skupinách si myslí, že jim tato “vzájemná pomoc” otevře nové dveře a stanou se influencery, kteří si vydělávají focením fotek na Instagram. Ono to vypadá pohádkově, nechodit do práce a brát hodně peněz za to, že si fotíte doma fotky. Chtěla bych k tomu jen říct, že tohle je mylná představa lidí, kteří se s tvořením obsahu na sociální sítě nikdy nesetkali. Z marketingového hlediska (tudíž pohledu firem, které vyhledávají spolupráce s influencery) totiž závisí na jiných faktorech, než na počtu followers a like. Je pravda, že větší účty většinou bývají oslovovány častěji, nicméně čísla nejsou všechno. V dnešní době si jednoduše může každý tato čísla nakoupit a vypadat jako “influencer”. Profesionální marketéři ale hledí na statistiky, jako jsou již zmíněné organické dosahy a počet reálných a aktivních sledujících. Tam si totiž mohou potom odhadnout, jaký výsledek by jim spolupráce s danou osobou mohla přinést a zda se v jejím publiku vůbec nachází cílová skupina, na kterou je reklama mířená.

Má zkušenost

Přiznávám, že jsem do pár těchto skupin nahlédla. V době, kdy to ještě nebylo tak profláknuté téma mě zajímalo, co se myslí tou “vzájemnou podporou a zvýšení dosahů”. Jakmile jsem zjistila, že je to obyčejná naklikávačka, šla jsem pryč. A to proto, že nechci ničit potenciál svého profilu. Lidé z této skupiny byli z 90% maminky na mateřské dovolené. A teď bych byla nerada, kdybyste mě špatně pochopili – nemám nic proti maminkám na mateřské. Sama dítě nemám ale věřím tomu, že to s malým miminkem není zrovna jednoduché. Sice mám vyhraněný názor na sdílení dětí na internetu, ale ať si každý dělá, co chce. Tyhle maminky ovšem sdílí své děti minimálně třikrát denně a to i v nevhodných situacích. Často mi připadalo, že si některé ženy zakládaly image na tom, že mají dítě a snažily se na něm postavit svůj instagramový profil za vidinou úspěšné influencerské kariéry. No, názor si na to udělejte sami. Ano, budování publika je těžké a rozhodně to není věc, která se vám povede za dva dny. Ale pokud člověk opravdu chce, tvorba obsahu ho baví a nedělá to za vidinou budoucího výdělku, věřím, že se mu to jednou povede.

Setkali jste se s podobnými skupinami? A jaký je váš názor na celou věc? Budu ráda, když se o něj podělíte v komentářích:)

Mějte se krásně,

You may also like

24 komentářů

 1. Skvelý článok ako vždy 😍 si naozaj sikovna.. je to prepracovane a slušne vysvetlené 😊 z mojej skúsenosti iba toľko že mi chodi veľa takých správ aby som sa niekde pripojila atd ale ja som ten typ človeka čo vôbec nereaguje na tieto správy takze vďaka tvojmu článku viem presne o čo išlo 😊✨pekný den

  1. Děkuju Alex! To buď ráda, aspoň sis ušetřila nervy a čas 😀 Doufám, že se máš krásně 🙂

 2. Tak jsem doufala, že se dozvím, jak se stát influencerem snadno a rychle, a ono zase nic (sranda :D).

  Instagram používám sporadicky, sleduji a komentuji jen pár účtů. Plno funkcí nevyužívám vůbec, třeba storíčkům jsem na chuť nějak nepřišla. Díky tomu mě podobné nabídky míjí, asi nevypadám jako cílová skupina.

  Influencerům ovšem nezávidím, je to práce jako jakákoliv jiná a ten tlak na sdílení každé drobnosti musí být náročné ustát. Pěkný článek!

  1. Haha tak na to asi úplně návod není, to by lidi snad ani normálně nechodili do práce! 😀 Moc děkuju za komentář:)

 3. Setkala jsem se s follow akcí. Naskákalo mi plno followerů, pro mě to bylo velmi otravné. Neviděla jsem příspěvky lidí, který sleduji, protože mě zajímají. Postupně jsem všem dala unfollow, plno maminek. Miminka mám ráda, ale bylo to až otravné. Ty, co mě začali sledovat postupně promazávám.
  Být influencerem by mě možná tolik nebavilo, kvůli povinnosti pravidelnosti zveřejňování fotek. Občas si ráda od sociálních sítí odpočinu.
  Nejsem člověk, co každou minutu něco zveřejňuje. I když si osobě myslím, že tam jsem často, ale oproti ostatním. 😀

  1. Mám úplně stejnou zkušenost. Nakonec jsem ty lidi promazala, protože mě jednoduše ty účty nebavily a oni si zas smazali mě 😀

 4. Musím se přiznat, že o těchto skupinách jsem vůbec neslyšela a nesetkala se s nimi :O. Ale já na instagramu, co se týče postování, moc aktivní nejsem, nějak mě to tolik nebaví :D. Ráda ho sleduji, ale tvoření obsahu mě baví spíše na blogu :D.

  1. Přiznávám, že jsem se jednou taky do takové skupiny dostala a litovala jsem toho snad ještě dřív, než to pořádně začalo 😂
   Díky za takový článek!

 5. Ach jo, tohle znám dobře, protože takových zpráv jsem dostávala nespočet, později jsem na ně i nehezky odepisovala. Díky bohu, nikdy jsem do tohoto nešla, je to podle mě podvod a také je to ztracený čas, protože jak píšeš, po akci dosahy klesnou a je to v háji. Nevím, kdo to vymyslel, ale dělat tohle, abych dostala zadarmo nějakou blbost, kterou nepotřebuji, ne díky. Je dobře, že se o tom mluví a také už mi díky tomu skoro žádné takové zprávy nechodí 😀

  1. Naprostý souhlas, přijde mi, že lidi dnes udělají snad všechno, aby dostali zadarmo nějaké blbosti 😀 I když nejsem žádný influencer a moje publikum je fakt malinké, musím říct že už mám za sebou pár odmítnutých spoluprací. Když to prostě nedává smysl a bylo by to pro obě strany zbytečné, nejdu do toho jen kvůli něčemu zdarma.

 6. Na Instagramu jsem už nějaký ten pátek a souhlasím s tím, že tyhle “hurá akce” v podobě lajkovacích skupinek, nákupu sledujících či fake účtů jsou úplně zbytečné a dosah rozhodně nezvednou. 😀 Všechno tohle šlo naštěstí vždycky mimo mě, protože jsem se nikdy za žádnými čísly nehnala a Instagram pro mě byl, a stále je, spíše jako můj deníček, kam sdílím osobní věci a tudíž nepředpokládám, že by to zajímalo kdo ví koho. 🙂

  Tereza z blogu Tereza’s journal

  1. Tak to se máš, že to šlo mimo tebe. A já měla pocit, že tohle přišlo do directu alespoň jednou snad každému! 😀

 7. Naprosto souhlasím! Již několikrát jsem se setkala, že mi takový lidi psali, zprávy jsem neotvírala a rovnou mazala! Příznám se, že dříve jsem taky toužila mít hodně followerů a tak jsem naklikala follow několika lidem, někdo mi to oplatil někdo ne, ale já byla ráda že mi čísla stoupaly, ale nedělala jsem to za účelem abych se stala influencerem a dostávala věci zadarmo, to mě nikdy nelákalo :-D. Postupně jsem pak tyto účty začala promazávat, říkala jsem si, že tam totiž chci mít jen ty účty, které mě baví nebo jsou zaměřený na nějaký společný koníček :-). S Inta maminkami a tvým názorem naprosto souhlasím! Přijde mi, že IG jich je teď přesycený a maminky tam děti dávají xkrát denně a to i v nevhodných situacích, co mě mrzí nejvíc, že mají na nich postavený bussines! Ale každého volba. Líbí se mi profil Markétky Frank, která i přes to, že má malou a sdílí ji se svými followery, vždy fotku vyfotí tak hezky, že malé není vidět do obličeje a to se mi neskutečně líbí, že ji tak chrání její soukromí! A myslím, že takhle by se měla chovat každá maminka na soc. sítích a né tam sdílet každý den/chvíli co dítě dělá, kde je apod.
  Celkem nedávno jsem z Instagramu konkrétně svých followerů smazala asi přes 400 lidí (kolik lidí by to asi dobrovolně udělalo, když každý touží mít tisíce.. :-)), došlo mi, že nechci mít plno neaktivních followerů, duchů, falešných účtů apod. a že jich tam bylo! Lidi kteří nikdy na nic nezareagovali.. Chci tam mít lidi, o kterých vím, že jsou, že to nejsou fejkové účty apod :-). Mám o tom rozepsaný článek ale stále váhám zda s ním jít ven :-).

  1. Děkuju za komentář! Naprosto souhlasím, ten business na dětech je šílenost. Markétka to má nastavené tak, jak to budu chtít mít jednou i já. Tohle už je prostě ta hranice soukromí, kde mi to přijde přes čáru. Nechtěla bych, aby fotky a videa mého dítěte visela od jeho narození na internetu. Followers taky čas od času promazávám, dokonce jsem uvažovala chvíli nad soukromým profilem, protože čím dál častěji pozoruju lidi, kteří mě nesledují ale koukají na mé stories 😀 Přijde mi vtipné a zároveň smutné, že si někdo dá tu práci a vynaloží čas a úsilí na to, aby denně kontroloval, jestli jsem náhodou něco nepřidala. Ale co, tak ať se koukají, nedávám ven nic, co bych nechtěla sdílet a myslím, že si soukromí docela hlídám 🙂

 8. Naprosto skvělý článek! Popravdě mě takové zprávy chodí opravdu často a nikdy jsem se nezapojila. Nikdy. Ani mě to popravdě nelákala, protože jsem věděla, že je tam velké ,,ALE”. A navíc jsem neměla zájem sledovat nespočet cizích lidí, u kterých by mě jejich tvorba ani nebavila. Sledovat je jen proto, aby mi narostly čísla.. to fakt ne. 🙂 A jak říkáš, ono je to o tom, kolik lidí si tě vyhledává, případně klikne, nikoliv o čísle sledujících. Jsem za tento článek ráda, jde vidět, že se o to opravdu zajímáš 🙂 A jak píše slečna v komentáři nademnou. Sama si hlídám svoje sledující a mažu lidi, kteří jsou spamy, nebo neaktivní účty, aby mě opravdu sledovali jen ti, které můj profil zajímá a není to spam či fake. 🙂

  1. Děkuju moc Jani! Přesně tak, o čem je sledování lidí jen pro čísla, pak se člověk ani nedostane na ten obsah, co ho opravdu zajímá. 🙂

 9. Já teda čím dál víc dávám účtům unfollow a nikdy bych nedala follow někomu, komu bych to musela oplácet. Jak píšou holky víš, chci sledovat jen účty, které mě zajímají. Na takovéto skupiny nereaguju. Jediné, do čeho jsem se zapojila, tak do projektu blogerky_czsk, kde není povinné nikoho sledovat, ani komentovat. Jen si tam oznamujeme nové příspěvky/články a můžeš tam hodit srdíčko nebo koment, to je jen na tobě 🙂 navíc si ve zprávách píšeme i o normálním životě. To mi třeba přijde ok, navíc nás tam je tak kolem 10-15 🙂

  WantBeFitM

 10. Kolikrát mi přišla nabídka z podobných skupin nebo čistě kooperace. Jenže vždy se chtělo něco za to – buď poplatek nebo naklikání něčeho, co mi morálně nedává smysl – zas tolik po srdíčkách neprahnu. Obecně mám problém s influencery jako novodobým zaměstnáním. Fakticky? Potřebujeme je k životu?Rozumím, že si třeba někdo dá práci s nafocením fotek a tak, ale stejně.. fotíš fotky, nezachraňuješ lidi, bože.

  1. No tohle je hrozně ožehavé téma. Z marketingového hlediska je to prostě levnější a efektivnější cesta, protože cílovka je často na sociálních sítích a třeba na TV na reklamy nekouká. Nicméně to, jak chce být influencer každý, mi už pomalu leze krkem 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *