NEW HOME

Ubytování je tou nejdražší položkou ze seznamu “život v UK”. Pro studenty se nabízí dvě možnosti – bydlet na koleji a nebo v podnájmu u soukromého vlastníka. Samozřejmě má každé své pro a proti. Já sama jsem od prvního ročníku byla na koleji a zůstávám tam i poslední rok. A jelikož můj přítel také studuje v UK a bydlí s dalšími studenty v podnájmu, mohu vám zhodnotit obě dvě varianty.

Accommodation is the most expensive part of living in the UK. There are two options for students – live in student halls or in a sharehouse. Both options have pros and cons. I lived in student halls since my first year but because my boyfriend lives in a sharehouse, I’m able to give you feedback on both types of accommodation.

1. Ubytování na koleji

1. Student halls

+ All inclusive

Největší výhodou bydlení na koleji je jednoznačně all inclusive. Narozdíl od share house platíte určitou částku za ubytování, ve které jsou rovnou započítané bills. Nemusíte tedy řešit, jak dlouho budete ve sprše nebo jestli jste se učili celou noc při rozsvícené lampičce. Zkrátka nehledě na to, kolik energie spotřebujete, částka za nájem je pevná a nemění se během celého pobytu. 

The biggest benefit of living in student halls is all-inclusive service. You pay for the accommodation and it doesn’t matter how much water, electricity or gas you use. 

+ Volba ubytování

Kolejí je ve všech lokalitách spousta a je jen na každém, jakou si vybere. Od nejmenších bytů se sdílenou koupelnou až po soukromé apartmány s vlastní kuchyní. Já jsem první rok bydlela v bytě s dalšími 4 studenty, každý z nás měl soukromou koupelnu a sdíleli jsme jen kuchyň. Pro druhý rok jsem si vybrala jinou kolej, která nabízí byty pouze pro dva lidi, kde sice máme sdílenou i koupelnu, ale ve dvou lidech se to dá v pohodě zvládat. 

There are different types of student halls and it depends on which one will suit you best. From the smallest flats with shared bathroom to the big private apartments with your own kitchen – you can choose what you like. For my first year of uni, I was in a flat with other 4 students, we all had our private bathrooms and shared kitchen. For my second year, I chose a flat for two people with shared bathroom and kitchen as well.

+ Maintenance support

Pokud se na bytě cokoliv rozbije, stačí jen zvednout telefon a zavolat údržbu. Ve většině případech to netrvá dlouho a přijde někdo, kdo závadu opraví. Několikrát se mi stalo, že mi přestala fungovat karta od pokoje nebo mi zničeho nic netekla teplá voda či vypadly pojistky v kuchyni. Díky 24/7 servisu jsem mohla i ve dvě ráno přijít na recepci a problém byl do chvíle vyřešen. Bydlení na koleji je zkrátka dost bezstarostné, jelikož se tam o vše nepřetržitě starají.

If something doesn’t work or is broken, you can always call someone to come and fix it. I had some troubles with my room keycard and I could just come to the reception and there always was someone who fixed it, no matter what time it was.

+ Lokalita

Jelikož jsou koleje určené pro studenty, téměř vždy se nachází v lokalitách odkud je snadná dostupnost nejen na univerzitu, ale třeba také do centra města. Moje první kolej se nacházela přímo naproti univerzitě. Když mi škola začínala v 10 ráno, mohla jsem s klidem vstát v 9:30 a ještě si udělat snídani. Hned za rohem jsem měla vstup do obchodního centra, kterým se dá projít až na takovou “hlavní ulici” celého města. 

Student halls are located near universities. My first accommodation was across the street of my uni so I didn’t have a problem waking up at 9:30 am with uni starting at 10 am.

– Cena

Koleje jsou obecně dražší, než ubytování ve sharehousech. Cena se odvíjí od města, ve kterém studujete. Nejdražší je překvapivě Londýn, kam jsem chtěla jít na univerzitu a právě ceny ubytování byly jedny z faktorů, kvůli kterým jsem to přehodnotila. A nemůžu si vůbec stěžovat. Koleje se tam pohybují od 130£ – 1000£ týdně, což je v přepočtu zhruba 3900 Kč – 30 000 Kč týdně. Ty nejlevnější koleje ale mívají hodně studentů na jednom bytě a často bývají ve špatně dostupných lokalitách. Na kolejích v ostatních městech se týdenní cena pohybuje zhruba kolem 100£ – 200£ (3000 – 6000 Kč). Opět záleží na tom, zda si vyberete sdílenou kuchyni a sociální zařízení, a nebo soukromé studio.

Student halls are more expensive than sharehouse. The price depends on the city where you are located. London is the most expensive city in the UK. Student halls in London are about £130 – £1000 per week. The cheapest student halls have a lot of students in one flat and are always located almost outside of London. In other cities, the price of accommodation is around £100 – £200 per week. 

– Platba nájmu

Každý student má dvě možnosti, jak zaplatit nájem. První možností je zaplatit před nastěhováním celou částku za období, na které má podepsanou smlouvu. Pro někoho to může být velká částka najednou, což je pochopitelné, a proto existuje ještě druhý způsob – platba na 3 nebo 4 splátky. 

Every student has got two options on how to pay rent. The first one is to pay the whole amount before moving in. And the second one is to pay in instalments. However, there is no chance to pay monthly as you can in a sharehouse.

2. Sharehouse

+ Cena

Největší výhodou bydlení ve sdíleném domě je rozhodně cena, která je značně nižší, než ubytování na koleji. Mimo Londýn se pohybuje od 50£ (1500 Kč) za týden a většina studentů platí průměrně 300£ (9000 Kč) měsíčně. Pokud má člověk brigádu, v pohodě se sám uživí a placení nájmu není takový problém.

The biggest advantage of living in a sharehouse is a price. Outside of London, it could be from £50 per week and most of the students pay around £300 per month. 

+ Měsíční placení nájmu

Narozdíl od kolejí, nájem se platí měsíčně. Nemusí se hned na začátku platit celá suma, ale nájem se zaplatí každý měsíc po výplatě. Funguje to úplně stejně, jako bydlení v podnájmu kdekoliv v Česku.

As I said before, you pay rent every month. This may be a big benefit for students having a part-time job and receiving a salary every month. 

+ Větší pokoje

V domech bývají často větší pokoje, než na kolejích. Pro ty, kdo mají rádi více osobního prostoru je to tedy ideální volba.

Usually, you have a bigger room in a share house than in student halls accommodation.

– Maintenance support

Tahle položka je hodně individuální, jelikož záleží na landlordovi, který vám dům pronajímá. Někteří se o něj starají a jsou schopní vyřešit technické problémy rychle, zatímco někteří se o dům nestarají a veškeré závady řeší ignorací. Z tohoto důvodu je třeba si na výběr landlorda dát pozor, abyste pak nebyli překvapeni 🙂

This depends on a landlord who owns the house. Some of them care about the house and are always here for their tenants but some of them do not really care about it. That’s why you have to be careful when choosing a landlord or agency.

– Skryté poplatky

Nájem není jediná položka, kterou je nutné za ubytování ve sharehouse zaplatit. Jako první výdaj je depozit. Ten bývá obvykle ve výši jednoho nájmu a slouží jako taková “pojistka” v případě, že se vaší vinou něco stane a bude to potřebovat opravit. Depozit je samozřejmě vratný, ale až na konci nájemní smlouvy 🙂 Pokud si dům pronajímáte přes agenturu, tak je nutné počítat s placením poplatku i pro ni. A nakonec – bills. Podle toho, kolik měsíčně spotřebujete vody, plynu a elektřiny se vám k nájmu připočítá další částka. 

There are hidden fees and the price for rent is not the only expense you have to pay for. The first one is a deposit. It is usually the price of one rent and you have to pay for it when you sign a contract. If you rent a house through the agency, there might be a fee for them too. And you have to pay separately for bills every month too.

– Lokalita

Obecně platí pravidlo – čím levnější dům, tím dál od univerzity/centra. U některých ubytování musíte tedy počítat s tím, že jsou o něco dál od univerzity. Taky je třeba zvážit, zda nebudete mít další výdaje za městskou dopravu a zda je bezpečné chodit večer okolními ulicemi domů.

As far as you live from the university/city centre, the less you pay for the accommodation. You have to decide if it’s worth it or you’ll spend money on uber anyway if you live far away from the university/work/city centre.

Moje zkušenost a doporučení

Podle mého názoru je volba ubytování strašně individuální záležitost, protože každému vyhovuje něco jiného. Když jsem se rozhodovala, zda jít ve druháku raději do sharehouse, moje rozhodnutí ovlivnilo hned několik faktorů. I když se mi líbilo, že se nájem dá platit měsíčně a je o něco nižší, než na koleji, dům se nacházel zhruba 40 minut chůze od centra a jelikož jsem hrozný strašpytel, bála bych se chodit večer tou cestou sama domů. Když jsem si připočítala, kolik bych měsíčně utratila za taxi, vyšlo mi ubytování na koleji jen o pár liber dražší. Na koleji se mi také líbila možnost sdílet byt jen s jednou spolubydlící, což mi naprosto vyhovuje a už bych se asi do bytu pro pět lidí nevrátila. Ale každý to má samozřejmě jinak 🙂 

I think this is a very individual topic because everyone has different preferences. When I was deciding if I want to live in a sharehouse in my 2nd year, my decision was influenced by a few factors. I liked that I can pay my rent every month and it is a little bit cheaper. But I didn’t like that the city centre and university was around 40 minutes walk away. I also didn’t want to walk this alone at night when I finished my part-time job so I decided to stay in the city centre.

Snad se vám tenhle delší článek líbil a třeba vám pomůže při rozhodování!

Mějte se krásně,

A.

I hope you liked this post and that it will help you with deciding which option is the best for you!

A.

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *