THE FOUR AGREEMENTS

Miluju knížky. Už odmalička jsem hodně četla a pamatuju si, jak jsem ty knížky ani nestíhala zapisovat do čtenářského deníku 😀 Teď, o pár let později, čtení pořád miluju. Akorát s “dospěláckými” povinnostmi, jako třeba momentálně škola a práce, je těžký si na čtení najít čas. Přesto se ale snažím.

Jsem v bodě, kdy čtu už jenom určité druhy knih. Seberozvojové, poezii a nebo ty, které jsou zaměřené na marketing, nebo business. Na Instagramu jsem se ptala, jestli byste měli zájem o nějaké tipy na knížky, co jsem četla a mám je doma, a překvapil mě tak velký zájem, že jsem se rozhodla nedržet to jen na Instagramu, ale propojit to i s delším čtením na blogu.

A tak tu dneska máme první tip na knížku, odhlasovali jste si kategorii seberozvoj. A tak vám přináším jednu ze dvou knih, které jsou pro mě naprostým základem a na které nedám dopustit. Ta dnešní se jmenuje Čtyři dohody.

O autorovi

Don Miguel Ruiz se narodil na mexickém venkově v rodině léčitelů a byl vychován matkou curanderou (léčitelkou) a dědečkem naguálem (šamanem). Rodina očekávala, že Miguel bude pokračovat ve staleté rodinné tradici léčitelství a předávání ezoterického poznání Toltéků. Ale Miguela vábil moderní život, vystudoval lékařství a stal se chirurgem. Všechno změnil až jeho prožitek blízkosti smrti. Jednoho večera na počátku sedmdesátých let don Miguel usnul za volantem svého auta a narazil do betonové zdi. Jak vzpomíná, opustil své fyzické tělo a zachránil dva své kamarády. Šokován tímto zážitkem začal intenzivně zkoumat své nitro. Věnoval se staré moudrosti předků, učil se od matky a dovršil svá učednická léta u mocného šamana v mexické poušti. Jeho dědeček, který mezitím zemřel, ho nadále učil ve snech. V toltécké tradici vede naguál člověka k osobní svobodě. Don Miguel Ruiz je naguál z rodu Rytířů orla a věnuje se předávání svých znalostí o učení starých Toltéků.

V této knize odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Tyto čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit váš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.

Ptáte se na znění těchto čtyř dohod? Nehřešte slovem, neberte si nic osobně, nevytvářejte si žádné domněnky a dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete. Prosté, že? Při čtení této knihy se zamyslíte nad jednotlivými body a možná dojdete k uvědomění, že to nejsou jen prázdná slova:)

Tato knížka asi nemusí být vhodná úplně pro každého – je třeba ji číst pomalu a pomalu chápat každý řádek. Je ale poměrně krátká, má pouze 134 stran a formát knihy je menší, než A5. V angličtině ji pořídíte pod názvem “The Four Agreements” a momentálně nejlepší cenu knížky v češtině najdete TADY.

Znáte tuto knížku, nebo jste jí dokonce četli? Pokud ne, zaujala vás natolik, že byste si jí chtěli přečíst?:)

Mějte se krásně,

You may also like

18 komentářů

  1. Čítala som ju, bola fajn, ale ked to mám celkovo zhodnotit a porovnat, tak čítala som aj lepšie knihy s podobnou tematikou. Táto ma zozačiatku strašne nebavila. Prvých 50 stran som čítala akoby nasilu… až potom sa to nejak rozbehlo.

    1. Já jí musela číst nadvakrát, abych pořádně pochopila.. A taky na to určitě musí být nálada:)

  2. Knihu znám, na čtení mi nepřišla nijak složitá, avšak nic mi nepřinesla. Osobně mám raději díla C.G.Junga, které jsem začal číst s koncem střední školy.

  3. Tuto knížku jsem zrovna včera četla v takovém malém dárkovém vydání, kde je shrnuto vše podstatné a takové myšlenky se mi líbí :). Také mám ráda seberozvojové knížky 🙂

  4. Tohle ja klasika, kterou moje mamka měla doma, co si pamatuji. Také mám ony 4 dohody vytištěné na lednici. Sama jsem ji četla před lety a chystám se na ní znovu, určitě je v ní mnoho moudrosti, i když je podle mě složitější na čtení.

    1. Člověk ty myšlenky musí vzít za správný konec 🙂 To je super nápad, vytisknout si 4 dohody na lednici!

  5. Nádherný článek. Přesně tuhle knížku mám doma a hodně mi pomohla.. Možná že se na ni vrhnu ještě jednou 🙂 Určitě také doporučuji 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *