IMMUNE SYSTEM

Dnešní článek jsem sice zařadila do kategorií fitness, food a daily, ale upřímně, kam jinam se to hodí víc? Budeme si totiž malinko povídat o imunitním systému, respektivě jeho posilování. Nebojte se, nečeká vás žádná hodina biologie, ani nic podobného 😀 Ráda bych se jen podělila o to, jak posiluji svůj imunitní systém já a proč je to důležité.

Na úvod bych ráda řekla, že je spousta způsobů, jak posílit imunitní systém. Dnes se ale zaměřím na doplňky stravy, respektive vitamíny. Dejte pozor, vitamíny se totiž můžete i předávkovat. Před užíváním nějakého doplňku stravy doporučuji konzultaci s vaším lékařem. Tento článek vzniká ve spolupráci s BENU Lékárnou, kterým ještě touto cestou děkuji za zaslání těchto pomocníků.

Vitamín C

Vitamín C se asi řadí mezi mé nejvíce používané a obecně známé vitamíny. Je to totiž jeden z nejdůležitějších vitamínů v našem těle – má antioxidační účinky, snižuje hladinu choresterolu a je nezbytný třeba také pro svaly a kosti. Přirozeně tento vitamín získáváme z čerstvého ovoce a zeleniny, například červené papriky, nebo brokolice. A věděli jste, že i stres má vliv na jeho spotřebu?

Hořčík + Vápník

Pojďme začít vápníkem, u kterého asi každý z vás ví, k čemu slouží. Ano, je dobrý na kosti, ale podílí se třeba i na regulaci nervosvalové činnosti a srdeční činnosti. Vápník jsem sama o sobě nikdy nebrala, zaujalo mě ale toto balení, kde je v kombinaci s hořčíkem, který naopak užívám pravidelně. Důvod je u mě jasný – jeho protikřečový účinek. Tělo si hořčík neumí vytvářet samo a přijímáme ho z běžné stravy. Jsou samozřejmě i potraviny, které jsou bohatší na obsah hořčíku. Obecně platí, že jde zároveň o potraviny bohaté na vlákninu, což jsou třeba mléčné výrobky, nebo i ovoce a zelenina.

Vitamín B

A pokračujeme u nervového systému. Vitamín B na něj má totiž vliv stejně tak, jako na správné fungování metabolismu. Najdeme ho třeba v sýrech, nebo mase a já ho beru opět z nějakého důvodu, čímž jsou afty. Bohužel na ně poměrně dost trpím, když žádný aft nemám, je to pro mě skoro jako dovolená 😀 Vitamín B se tedy snaží bránit jejich tvoření.

Vitamín D

A vitamín D nasáváme nejvíc z přirozených zdrojů právě v létě, tedy ze sluníčka. Je důležitý pro zdravé kosti, svaly, ale i imunitní systém. Tento vitamín jsem nikdy pomocí doplňků stravy nedoplňovala, jsem tedy sama zvědavá, zda to na mě bude mít nějaký vliv.

A co vy a vitamíny? Dejte mi vědět, jestli nějaké doplňky stravy užíváte a na co vám pomáhají 🙂

Mějte se krásně,

You may also like

12 komentářů

 1. Já každý den beru vitamín C a pak doplněk stravy: Omegu 3,6,7 a 9 + je v něm obsažen i vitamín D3. Dříve jsem brala ještě vitamín B, hodně mi pomáhal jak na afty tak i na opary (na které zas trpím já.. 😕).

 2. Ja si vždy takéto vitamíny nakúpim a potom na ne aj pravidelne zabúdam, avšak z času na čas si rada dám tie šumivé 🙂 Naposledy som si kúpila gumených medvedíkov na vlasy, takže sa budem musieť opäť dotlačiť k ich používaniu, haha 🙂

  Petra z FRENCHSTYLE | Sleduj ma aj na Instagrame

 3. Já beru vitamin C a vitamin B12 a samozřejmě kolagen na klouby, kvůli kolenu.
  Napadlo mě brát více vitaminu, moje sestřenka bere vitaminy od A do Z. 😀 Je vegetariánka a o to více těch vitamínů bere.
  V dnešní době, kdy je většina jídla spíše umělá, mi přijde, tak je o to více potřeba podle mého ty vitamíny přeci jen brát.

  1. Souhlasím, na druhou stranu si nemyslím, že je dobré brát všechny vitamíny, co existují, ale chápu, že u vegetariánů to je prostě o něčem jiném 🙂

 4. Tenhle článek jsem doslova potřebovala, protože sama jsem lenoch líná, co nesnáší polykání jakýchkoliv prášků, tudíž se v tomhle docela sabotuju :D.

  Je super si o tomhle víc načíst, takže děkuju!

  1. Moc děkuju za komentář! Já na to taky často zapomínám, ale nosím svoji krabičku s práškama v kabelce (někdo se mi směje, že už jsem jak důchodce:D) a to mi pomáhá na to nezapomínat:)

 5. Pravidelně jsem dlouho brala jen horčík, který si moje tělo neumí vzít z jídla v dostatečném množství. V době první covidové karantény jsem ale přidala i nějaké vitamíny, hlavně D a C, a už mi to zůstalo. Jinak se ale snažím doplňky stravy minimalizovat a spíše jíst více pestré stravy, aby si tělo moc nezvykalo. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *